6 lis 2015

8 podróży w czasie w które musisz wyruszyć

wehikuł czasu


Jak już wspomniałam, przy okazji notki o "Krótkiej historii czasu" S. Hawkinga, ostatnio moje zamiłowanie do podróży objawia się skakaniem po epokach w różnego  rodzaju wehikułach.  Szkoda, że tylko na papierze, bo chętnie bym odwiedziła kilka nieistniejących już miejsc. Spisałam co ciekawsze podróże w czasie na poniższej liście.
8 podróży w czasie 

w które musisz wyruszyć

1. "Opowieść Wigilijna", C. Dickens
Czy stary, zapracowany sknera może zaznać w Święta Bożego Narodzenia nieco spokoju? Oczywiście, że nie. Duchy  przeszłości,  teraźniejszości i przyszłości już,  jak  co grudzień,  zacierają  łapki.  Jedyna w swoim rodzaju historia! Czy tylko ja uwielbiam wracać do tej powieści końcem roku? Pozycja kultowa. TRZEBA to przeczytać. Najlepiej w oryginale.
2. "Kongres Futurologiczny", S. Lem
Ijon Tichy, znany z wcześniejszych powieści Lema, dostaje zaproszenie na Kongres futurologiczny. Zaczyna się niewinnie a kończy katastrofą. Niesamowita  historia  podróży  do przyszłości na granicy snu i koszmaru. Nie wiesz już, co jest prawdą a co wytworem Twojego umysłu. Przyszłość jawi się wyjątkowo interesująco. Co z tego, że nastąpiło powszechne rozbrojenie? W zasadzie bezpieczniej było pozostać w pudełku. Ludzkość z umiłowaniem faszeruje się chemią, dzięki której każdy może zabijać, gwałcić  a  nawet  dostać  Nobla - wszystko we wnętrzu własnej  głowy. Matrix blednie  w  zestawieniu  z Lemem. 
3. "Wehikuł czasu", G.Wells
Świetna książka, ale raczej dla fanów klasyki gatunku. Błyskotliwy naukowiec buduje pojazd zdolny przetransportować go do roku 802 701. Okazuje się, że rasa ludzka ewoluowała w dwie różne formy życia. W dodatku naszemu bohaterowi ktoś buchnął wehikuł. Tak, nikt nie obiecywał, że będzie łatwo...
4. "Żona podróżnika w czasie", A. Niffenegger
Życie kobiety marynarza bywa trudne, ale życie żony podróżnika w czasie to wyższy poziom wtajemniczenia. Zwłaszcza, kiedy  ów  małżonek  swoich skoków w czasie kompletnie nie kontroluje. Piękna ,  wzruszająca  historia  o zwykły  sprawach  bardzo  niezwykłej   pary.    Skończyłam   ze   łzami  w oczach. Polecam.
5. "Mapa czasu" F. J. Palma
Rok 1888. Bogaty panicz zakochuje się w parszywej prostytutce. W portowym mieście hasa sobie spokojnie Kuba Rozpruwacz. Niejaki Wells właśnie wydał powieść (patrz punkt 3 tego postu), która zmieniła świat. Katastrofa jest więc tylko kwestią czasu. Ale od czego jest firma: Podróże w Czasie Murraya? Coś dla fanów Steampunka ;) Autor pisze  tak jak lubię - błyskotliwie. Jedyne co mi przeszkadza w tej książce, to mała ilość dialogów i nadmiar opisów (mimo,że są świetne).
6. "Oko Jelenia" A. Pilipiuk
Zapomnij o teraźniejszości. Ziemię najechali kosmiczni rabusie i rąbnęli nam gmach Biblioteki Narodowej. Grożą, że resztę Ziemi przerobią na kisiel. Los się jednak do Ciebie uśmiecha! Możesz zostać niewolnikiem najeźdźców i wyruszyć w misję do przeszłości po zaginiony artyfakt. Lekka, zabawna książka ze świetnym tłem historycznym.
7. "Straż Nocna" T. Pratchett


Sam Vimes, komendant ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork był człowiekiem sukcesu. No właśnie, słowo "był" jest tu kluczowe. Aktualnie wszystko szlag (a właściwie piorun) trafił. Pechowo nasz bohater wrócił do swojej mocno nieciekawej przeszłości, pozbawiony wszystkiego włącznie z ubraniem. Pratchett potrafi ;)
8. "Harry Potter i więzień Azkabanu" J. K. Rowling
Wiem  trochę naciągane,  ale  faworyzuję  Hogwart  wszędzie gdzie  tylko  mogę  i  uważam wycieczkę z Hermioną za całkiem atrakcyjną. Tyle sympatycznych "zwierzątek" do poznania i dementorów do poskromienia :)
Czy odbywacie podróże w czasie?  Jakie są Wasze ulubione książki?
wehikuł czasu


Jako, że sukcesywnie psuję wszystkie łańcuszki, zdjęta nagłą skruchą, postanowiłam stworzyć własną zabawę tematyczną. Panie i panowie, oto stoi przed Wami Tag podróżnika w czasie! 

Biuro podróży Niebieski Stoliczek, spółka bez jakiejkolwiek odpowiedzialności, zaprasza na wycieczkę w czasie:


(tak transportujemy koty), 
(maksymalnie dwa nietoperze na osobę ;)), 
(pióra do gryzienia powinny znajdować się w foliowym woreczku i być zakupione w strefie bezcłowej), 

 Tag podróżnika w czasie


1. Jaka jest Twoja ulubiona książka, zawierająca wątek podróży w czasie?
2. Jaka jest Twoja ulubiona ekranizacja książki, zawierającej motyw podróży w czasie?
3. Którego z podróżników w czasie wytypowałabyś, na swojego towarzysz wyprawy i dlaczego?
4. Gdybyś mogła spędzić dwutygodniowy urlop w dowolnym czasie i miejscu, gdzie i kiedy by to było?
5. Skrzypce, tworzenie zamków pamięci a może walka na miecze? Gdybyś, podobnie jak Hermiona, otrzymała możliwość używania zmieniacza czasu w calach naukowych, co byś studiowała?
6. Możesz nadać za pomocą nowatorskiej radiostacji wiadomość do samej siebie, do PRZYSZŁOŚĆI. Niestety tylko jedno zdanie, nie dłuższe niż jedenaście słów. Jak będzie ono brzmiało i za ile lat je usłyszysz?
7. Kończysz przygotowanie do podróży w czasie. Wybierasz się do średniowiecza. Niestety, okazuje się, że zapakowałaś zbyt wile bagażu. Masz do wyboru, zostawić pieniądze (złoto sporo waży), przewodnik po epoce (wiemy jak ciężkie są książki) lub nowoczesny rewolwer wraz z amunicją (na miejscu na pewno jej nie dokupisz, bo jeszcze nie istnieje). Co wybierasz i dlaczego?
8. Masz pecha. W wehikule czasu zabrakło paliwa. Rozbijasz się w centrum średniowiecznego miasta. Na szczęście wychodzisz z wraku statku cała i zdrowa. Szybko zauważasz, że miejscowi przyglądają Ci się podejrzliwie,  w oddali płonie stos. Wiesz, że nie uda Ci się uciec. Co robisz? Jak się tłumaczysz?

Czy odbywacie podróże w czasie?  Jakie są Wasze ulubione książki?


PODPIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz