1 gru 2015

Kilka odpowiedzi
Dzisiaj przychodzę do Was z wpisem prywatnym. Nazbierało się całkiem sporo pytań. Moje dzisiejsze odpowiedzi zawdzięczacie kolejno MOJE KSIĄŻKOWE JA oraz 4 razy M. Dziękuję za obie nominacje. ;) Zapraszam na post o tym co mi w duszy gra.
1. Książka, która wywołała tzw. pustkę w głowie.

"Rok 1984" G. Orwella. Pustka powstała ponieważ groza sytuacji zmroziła mi umysł. 

2. Ulubiona książka z dzieciństwa.

"Ania z Zielonego Wzgórza" L.M. Montgomery. Chociaż w dzieciństwie wolałam raczej czytać mangi. ;)

3. Ulubiona lektura szkolna.

"Zbrodnia i Kara" F. Dostojewskiego. Główny bohater ujął mnie swoim mordem. Najpiękniejsze jest to, że nie zdążyłam przeczytać lektury w terminie. Sprawdzian z książki napisałam na podstawie streszczenia i haniebnie oceniono moją wiedzę na 5. Książka jednak czekała w domu, więc głupio było nie zajrzeć. Zanim się zorientowałam zegar wybił trzecią w nocy;)

4. Książka, której nie doczytałaś do końca i dlaczego.

Specjalnie na taką okazję założyłam osobną półkę na Lubimy czytać. ;) Z ciekawszych pozycji widnieje tu n.p. "Silmarillion" J. R. R.Tolkiena. Niestety natłok nazw własnych, imion i wzajemnych koligaci mnie pokonał. Oczy mi się kleiły niemiłosiernie. Fakt, miało to miejsce w mojej wczesnej młodości. Ciekawe jak byłoby teraz. Podejrzewam jednak, że podobnie. 


5. Co sądzisz o kondycji współczesnego czytelnictwa w Polsce?

Media starają się nam wmówić, że Polacy nie czytają, ale ja wiem swoje ;) Nie wierzę w ankiety, ufam temu co widzę. A obserwuję ludzi z książkami w autobusach, pociągach i kawiarniach - gdzie Ci analfabeci? Kiedy chcę  wypożyczyć książkę w bibliotece, zazwyczaj okazuje się, że ktoś mnie ubiegł - nie chodzi tylko o nowości. Myślę, że ten paradoks wynika z biedy. Na dokładkę jako naród lubimy kombinować. Tak więc księgarnie sprzedają niewiele książek, ale "szara strefa" i rynek wtórny ma się całkiem dobrze.

6. Najstarsza książka na Twojej półce.

Zbiór bajek i baśni "Bajarka Opowiada" M. Niklewiczowej. Mama mi ją czytała w dzieciństwie, jej czytała babcia i tak, jeżeli dorobię się dzieci, to też będę je tym tomiskiem zamęczać ;)

7. Książka, którą niedługo przeczytasz.

Zazwyczaj czytam kilka książek na raz. Jedna to zawsze audiobook, mam zamiar nareszcie odsłuchać "Boga Imperatora Diuny" F. Herberta. W papierze czeka książka A. Zajdorfa "Nie święci...". Na czytniku zaś, kolejna część cyklu Koło Czasu Jordana i Sandersona. Tak wiem, same  cegły :)

8. Książka którą polecił Ci ktoś inny.

"I boję się snów" W. Połtawskiej. Polecił mi ją mąż i teraz ja rekomenduję ją Wam. Wstrząsające wspomnienia kobiety , która była obiektem eksperymentów medycznych w obozie koncentracyjnym. Przeżyła. Nie potrafi jednak uporać się z życiem "po" (ani spać w nocy), więc w ramach terapii pisze książkę. Nie dla ludzi o słabych nerwach.

9. Ulubiona ekranizacja

"Władca Pierścieni" - wiem nie jestem oryginalna, ale te filmy dobrze oddają ducha książki.

10. Najbardziej irytujący książkowy bohater.

Główny bohater 'Ameryki" F. Kafki. Przez całą książkę miałam ochotę nim mocno potrząsnąć i powiedzieć, żeby ogarnął swoje życie, bo stracił nad nim kontrolę i dryfuje diabeł wie gdzie. Dawno nie spotkałam w literaturze takiej ofiary losu...

11. Książka, które budzi w Tobie skrajne emocje.

"Córka Łupieżcy" J. Dukaja. Z jednaj strony uwielbiam, z drugiej nienawidzę. Recenzja wyjaśnia dlaczego.
1. Napisz kilka słów o sobie.

Lubię jeździć pociągiem. Serio. Zawsze mam wrażenie, że na następnej stacji czeka coś, co mnie zafascynuje.

2. Jak długo piszesz bloga?

Niebieski Stoliczek zaistniał w blogosferze dokładnie 17 czerwca 2015 roku, czyli ma już prawie pół roku. ;)

3. O czym najbardziej lubisz pisać?

Ja generalnie lubię pisać. Temat nie jest aż tak ważny – liczy się forma. Najchętniej piszę o tym czego nie ma. Pewnie dlatego mój blog jest głównie o fantastyce.

4. Twoje najskrytsze marzenie.

Najskrytszych marzeń nie ujawnia się w sieci. Mam trochę planów, o których pisałam już przy okazji posta: Kto pyta nie błądzi.

5. Czujesz się spełnionym człowiekiem?

Jestem zadowolona z życia, ale spełnienie oznaczałoby, że mogę już iść rzucić się z mostu, a na tym padole nic dobrego mnie nie czeka. 

Jeżeli zrealizuje się jeden plan, to trzeba nowe marzenie przekształcić w następny i tak póki sił starczy. Nad spełnieniem, będę rozmyślać z jedną nogą w grobie.

6. Jesteś optymistą czy pesymistą?

Zależy w której części miesiąca. Staram się nie przeginać w żadną ze stron.

7. Co zmieniłbyś/abyś w swoim życiu?

Gdyby to były wybory na najpiękniejszy stoliczek świata, to musiałabym odpowiedzieć standardowo – nic. Na szczęście to nie konkurs na miss, więc mogę być szczera. Wciąż niczego bym nie zmieniła. Podróże w czasie bywają zgubne.

8. Czego nie lubisz w ludziach?

Różnych rzeczy. Najbardziej chyba użalania się nad sobą.

9. Jak radzisz sobie z krytyką?

Nie radzę sobie. Dlatego staram się podchodzić do niej z dystansem, szczyptą refleksji i dużą dozą poczucia humoru.

10. Czego szukasz u innych blogerów?

Autentyczności. Własnych opinii niepodyktowanych wymaganiami sponsorów czy też rynku. Nie chodzi o to, że zarabianie na blogu jest złem, bo ja jestem jak najbardziej za. Blog nie jest jednak słupem reklamowym.

11. Jak trafiłeś/aś na mojego bloga?

Nie pamiętam. Skoro jednak trafiłam, to nie najgorzej u Ciebie z reklamą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz