27 gru 2016

PODSUMOWANIE WYZWANIA CZYTELNICZEGO 2016: Przeczytam 100 książek


Nastał koniec grudnia - czas rozliczeń z wyzwań czytelniczych. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, założyłam, że chcę przeczytać 100 książek. Sprawozdanie z edycji 2015 można znaleźć tutaj. Obecnie mam na liczniku 103 książki! Raczej już niczego nie doczytam. "Lśnienie" leży rozgrzebane, podobnie jak "Cyberiada", ale nie łudzę się że zdążę. Jestem bardzo zadowolona z wyniku. W lipcu podzieliłam się z Wami swoimi przemyśleniami z okazji półrocza. Dzisiaj zapraszam na pełne podsumowanie. Spokojnie, nie będę Was zanudzać kompletną listą książek. Zrobiłam w zamian kilka ciekawych zestawień.

Bardzo się cieszę, że przeczytałam kilka książek odkładanych na "świętego nigdy". Coraz bardziej przekonuję się, że klasyka to jest to. Nareszcie mam za sobą "Lot nad kukułczym gniazdem" i "Hyperiona"! Powiem Wam, że moja lista z etykietą "wstyd nie znać" solidnie się ostatnio skurczyła. Robię postępy. 

10 najlepszych książek


Tytuły znajdujące się w moim top 10 nie zaskakują. Prawie sama klasyka. Ponadto tylko cztery pozycje z dziedziny fantastyki. Chyba się starzeję.  Polecam zwłaszcza Hyperiona. Nie tylko fanom fantastyki. Ta książka jest tak perfekcyjna, że autentycznie boję się napisać recenzję.

1. Dan Simmons, Hyperion

2. Brontë Charlotte, Dziwne losy Jane Eyre 
3. Nelle Harper Lee, Zabić drozda
4. Michaelis Antonia, Baśniarz
5. Kesey Ken, Lot nad kukułczym gniazdem
6. Stanisław Lem, Dzienniki gwiazdowe
7. 
Kathryn Stockett, Służące
8. Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem
9. Marie Lu, cykl Legenda
10. Ransom Riggs , Osobliwy dom pani Peregrine


5 największych (pozytywnych) niespodzianek


W grupie utworów, które zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie, znajdują się książki, po których nie spodziewałam się cudów. Nie jestem fanka kryminałów, ale najwidoczniej jest dla mnie nadzieja, bo umieściłam tutaj aż dwie pozycje "Księżniczkę z lodu" i "Baśniarza", o tym drugim napisałam tak przesłodzoną recenzję, że aż mnie skręca na samą myśl. Po okropnej "Trylogii czasu", dla kaprysu (nie wiem jak to inaczej nazwać) dałam drugą szansę pani Gier i o dziwo tym razem jest dobrze! Szkoda, że tom drugi jest znowu do pupy.

1. Camilla LackbergKsiężniczka z Lodu

2. Brandon MullBaśniobór 
3. Bronte Anne, Lokatorka Wildfell Hall
4. Michaelis Antonia, Baśniarz
5. Kerstin GierSilver. Pierwsza księga snów 


10 najgorszych książek


Czarną listę, czyli top 10 tegorocznych koszmarków, zdominowała literatura young adult. Ja nie młodzież. Co nie zmienia faktu, że czasem lubię się teleportować psychicznie do nastoletnich lat. Szkoda, że autorzy uważają, że jeżeli coś jest adresowane do nastolatków, to nie trzeba się starać -łykną każdą papkę. 


1. Frank Herbert, Bóg Imperator Diuny
2. Peter V. Brett, cykl: Demoniczny tomy 1-4
3. Lauren Oliver, cykl: Delirium tomy 1-3
4. Alexandra Bracken, cykl: Mroczne umysły tomy 1-3
5. Jus Accardo, cykl: Denazen tomy 1-3
6. Niewolnicy z Socorro
7. W otchłani

8.  Silver. Druga księga snów
9. , Szklany tron
10. Kiedy odszedłeś


5 największych rozczarowań


Na koniec najsmutniejsza lista, czyli książki, po których spodziewałam się bardzo wiele i niestety na tych moich nadziejach się skończyło. Zawiódł mnie niemiłosiernie najnowszy Potter. Niezbyt oryginalna jestem, ale cóż. Pojawił się akurat wtedy, kiedy byłam już pewna, że zaszczytna pozycja tej listy przypadnie kontynuacji "Diuny". Życie zaskakuje.

1. Rowling J.K., Harry Potter i Przeklęte Dziecko
2. Frank Herbert, Bóg Imperator Diuny 
3. Atramentowe serce
4. Kiedy odszedłeś
5. Kerstin GierSilver. Druga księga snów 


Co z tego wynika?


Reasumując, jestem zadowolona zarówno z ilości jak i jakości przeczytanych lektur. Myślałam, że ciąża i macierzyństwo bardziej mnie czytelniczo ograniczą. Wiem, że prędzej czy później padnie tu moje ulubione pytanie: Czym się (nie)zajmuję, że mam tyle wolnego czasu? Umieszczam więc od razu link do odpowiedzi: Nie mam czasu na czytanie książek! oraz Mam dziecko i nie mam czasu na czytanie. Cieszę się, że podjęłam wyzwanie. W przyszłym roku planuję powtórkę. Mam zamiar nastawić się bardziej na literaturę faktu. Przewiduję też nieco więcej klasyki i książek dla dzieci.

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Macie już swoich tegorocznych faworytów ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz