20 lut 2017

Opowiem ci, mamo, co robią narzędzia, Daniel de Latour


Cykl Opowiem ci mamo..., jest bardzo popularnym zbiorem książek obrazkowych dla dzieci.  Tak więc, kiedy w łapki mojego syna wpadła części Co robią narzędzia, z radością zabrałam się do pisania. Stara jestem, ale książki obrazkowe potrafią mnie zaabsorbować chyba równie mocno, jak mojego malucha. Dla kogo jest ta książka?Celowałabym w przedział wiekowy 2-4 lat, chociaż (jak zwykle) nie powstrzymało mnie to przed "przeczytaniem" książki mojemu znacznie młodszemu szkrabowi. Dwa słowa o autorze


Daniel de Latoura to autor książek: „Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek” oraz „Pięć sprytnych kun". Laureat drugiej nagrody w konkursie na komiks Muzeum Powstania Warszawskiego.  


O czym jest ta książka?Seria ma w założeniu przybliżyć maluchowi różne praktyczne zagadnienia. W tym wypadku zastosowanie narzędzi. Tematyka ciekawa. Na pierwszych stronach dostajemy podpisane portrety naszych bohaterów: Młotka, Wkrętarki, Piły oraz innych mieszkańców skrzynki z narzędziami. Na kolejnych stronach śledzimy ich przygody podczas ocieplania budynku, wycinki drzew i tym podobnych perypetii.


Czego uczy 


  • Nazw narzędzi i ich praktycznego zastosowania. Bohaterów jest naprawdę mnóstwo, bo oprócz Piły z brzeszczotem, Śrubokrętu krzyżaka i Młota Gumowego naliczyłam ich ponad dwadzieścia. Nie wszystko jest jednak opisane, tak więc pojawia się tutaj duże pole popisu dla osoby obeznanej w temacie. Myślę, że to dobra pozycja dla taty i dziecka na wspólne "czytanie". Oczywiście nikogo nie dyskryminuję. Zwyczajnie jednak kobiety są mniej zainteresowane tą tematyką. 

  • Dzięki książce można nie tylko nieźle zorientować się w świecie narzędzi, ale jeszcze rozwinąć spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia, przy pomocy zadań w stylu "Widzisz wszystkie piły? Ile?".Strona technicznaJest dobrze. Książka wydana została bardzo starannie. Format jest zbliżony do A4. Zarówno okładka, jak i strony są kartonowe i solidne - powinny przetrwać niejedno. Ilustracje są estetyczne i przyjemne dla oka, ale nie czuję się zaczarowana. Bywało lepiej. 

Wady książki  • Jedyne co mi przychodzi do głowy, to poczucie niedosytu jeżeli chodzi o wierszyki w tekście. Fajnie że są, ale myślę, że mogłyby przekazać więcej.

syrop 

Dlaczego warto kupić?  • Książka jest estetyczna i solidne wydana. Będzie się dobrze prezentować na dziecięcej półeczce.
  • Ładna, chociaż nie powalająca grafika.
  • Oprócz ilustracji, znajdują się tu krótkie wierszyki i zadania. Stanowią dopełnienie i podpowiadają na co zwrócić uwagę.
  • Książka pomoże Maluchowi poznać narzędzia i wyjaśni do czego służą. Fajny wstęp do wspólnych wypraw z tatą do garażu na majsterkowanie.

ReasumującKsiążka mi się podoba, chociaż nie tak bardzo jak Rok w przedszkoluMożna ją nabyć w księgarni BookMaster.pl Najprawdopodobniej skuszę się jeszcze na jakąś książeczkę z tej serii (mam na oku tę o pszczołach), ale póki co mam w planach Rok w lesie i jeszcze kilka innych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz